Меню

Історія винаходження мікроскопу

Мікроскоп – це винахід, що дозволив людству значно розширити уявлення про світ та його найменші частинки. Зараз він застосовується у медичних лабораторіях та науково-дослідних інститутах для вирішення безлічі питань. Тож коли та як люди відкрили ворота у мікросвіт?


У 1538 році італійський лікар Джіроламо Фракасторо запропонував поєднати кілька лінз, щоб посилити збільшення зображення. Хоч це не можна було назвати мікроскопом, але ідея стала поштовхом для розвитку цього напрямку. Її використовував у своїй розробці Галілео Галілей, творець телескопа, який він винайшов на початку 17 століття. Однак пізніше він помітив, що зорова труба в розсунутому положенні дозволяє збільшувати дрібні предмети. Шляхом зміни відстані між лінзами він створив мікроскоп, хоча цей термін запропонував його друг Джованні Фабер лише у 1624 році!


Через півстоліття Роберт Гук удосконалив оптичну систему Галілея та створив мікроскоп з трьома лінзами, який мав 30-кратне збільшення! Цей винахід дозволив англійцю першому дослідити будову рослин і тварин, у результаті чого з’явилося нове поняття – «клітина». Однак привернути увагу біологів до мікроскопа вдалося іншому вченому.
Антоні ван Левенгук створив свій мікроскоп, який становив собою пластинку з однієї сильною спеціальною лінзою по центру.

Конструкція була простою, але вона дозволяла отримати збільшення у 275 разів (за деякими джерелами 500 разів), а також не мала недоліків складеного мікроскопа, лінзи якого подвоювали дефекти зображення. За допомогою власного мікроскопа Левенгук мав змогу побачити еритроцити, бактерії, дріжджі, найпростіші, сперматозоїди, будову очей комах і м’язових волокон, інфузорії та багато їх форм. Все це привернуло увагу вчених до винаходу та міцно закріпило його позиції, як корисного помічника, у науці.


Звісно, людей, які доклали руку до його створення було набагато більше. Це Ханс і Захарій Янсен, Корнеліус Дреббель, Крістіан Гюйгенс, якщо говорити про оптичні пристрої. А також десяток вчених після Левенгука, які покращували або створювали нові види мікроскопів.


Точно відповісти на питання «Хто був творцем мікроскопа?» не можна, багато людей брало участь у створенні цього провідника до мікровсесвіту. Але ж нічого б не з’явилося без ідеї, чи не так?

Замовити



    ×