Меню

Ядерну енергетику визнано такою ж екологічною, як і інші «зелені» галузі енергетики

Такий висновок можна зробити спираючись на звіт європейського Об’єднаного дослідницького центру (Joint Research Center, JRC). В результаті, 21 квітня, Єврокомісія заявила, про намір включити ядерну енергетику до Делегованого акту з класифікації екологічних технологій ЄС (Delegated Act of EU taxonomy). Даний акт призначений класифікувати технології, що зменшують вплив людини на клімат та забезпечують сталий розвиток економіки.


Підсумкові рекомендації, що розроблялися цільовою групою технічних експертів (ГТЕ), опублікували у березні цього року. Група зазначила, що ядерна енергетика безсумнівно вносить значний вклад у боротьбу зі змінами клімату. Водночас, експерти наголосили: дані щодо ядерної енергетики суперечливі та їх важко оцінювати, з огляду на потенційні наслідки для навколишнього середовища та інші фактори. Тому було рекомендовано провести додаткові дослідження.
Наступним кроком Єврокомісії стало звернення до Об’єднаного дослідницького центру щодо «потенційної шкоди».

Центр розглянув це питання, особливо акцентуючи увагу на необхідності утилізації та контролю за ядерними відходами. В результаті було зроблено висновок, що ядерна енергетика не наносить більшої шкоди здоров’ю людей чи навколишньому середовищу ніж інші джерела енергії, що вважаються екологічними.
Зараз комісія розглядає питання відповідності ядерної енергетики цілям та вимогам Делегованого акту. Висновки спиратимуться на звіт Об’єднаного дослідницького центру. Наразі його вивчає дві експертні групи: група Євроатому та Наукова комісія з ризиків щодо охорони здоров’я, навколишнього середовища та надзвичайних ситуацій.
Комісія також розглядає питання включення до Акту технологій, пов’язаних з використанням природного газу у якості перехідних.
Доповнення до Делегованого акту будуть прийняті якнайшвидше після публікації висновків експертних груп щодо звіту JRC.


Європейський ядерний форум (FORATOM), торговельна організація що займається питаннями розвитку ядерної енергетики в Європі, тепло сприйняв наміри Єврокомісії.
«Звичайно, ми задоволені тим, що Єврокомісія прояснила свої наміри щодо звіту JRC, – зазначив очільник FORATOM Івс Дезбазель. – Це демонструє , що комісія здатна визнати, що її Делегований акт має ґрунтуватися на наукових доказах.»
Проте, FORATOM зазначив, що Єврокомісія не зазначила терміни прийняття доповнень.


«Щоб бути впевнитися, що Делегований акт не призведе до проблем на енергетичному ринку, Єврокомісія має прийняти доповнення як тільки стануть доступними висновки експертів, – говорить Дезбазель. – Ми вважаємо, що це можна зробити у вересні 2021. Це дозволить до кінця року додати ядерну енергетику до наступної групи актів, що стосуються галузей, які не наносять значної шкоди навколишньому середовищу.


В Європі ядерна енергетика має найбільшу (26,7%) частку серед джерел енергії з низькими викидами оксиду вуглецю, випереджаючи гідроенергетику (12,3%), вітрову (13,3%), сонячну (4,4%) та інші (0,5%).
В Україні ядерна енергетика, починаючи за 2015 року, має частку більше 50% серед інших джерел енергії.


Варто зазначити, що у ядерній галузі зараз ведуться роботи у різних напрямках: замикання паливного циклу; покращення показників надійності та ефективності; використання нових різновидів палива; малі ядерні реактори, котрі легше буде вбудовувати в існуючі енергомережі.

Замовити



    ×