Марсохід «Curiosity»
Цілих 17 років тому NASA запустило марсохід з назвою «Curiosity», на який було покладено одну з найважливіших місій людства.
Раніше апарат настільки фантастичної й дивовижної конструкції можна було побачити тільки в фільмах. Зараз же він є однією з небагатьох унікальних можливостей вивчення Червоної планети.
Давайте розглянемо, яким чином мета дослідження пов’язана зі складністю виготовлення механізму.
Основним завданням для NASA є пошук води на Марсі, існування якої, вказувало б на наявність яких-небудь форм життя. Тому зондування планети відбувалося безпосередньо на її поверхні, визначалися характеристики природних мінералів і ґрунту. У зв’язку з цим, «Opportunity» обладнано декількома спектрометрами: для визначення складу гірських порід; відстеження кількості тепла об’єктами, за якими спостерігають; свердлом для буріння.
Для більш детального аналізу каменів, ровер* обладнаний панорамними й збільшувальними камерами, з можливістю робити кольорові знімки з використанням різних фільтрів.
Всі ми знаємо, що Марс характеризується достатньо низькими температурами. Через це стіни корпусу фарбують золотом, оскільки даний матеріал розрахований витримувати до мінус 96 градусів Цельсія. Це своєрідний, але якісний захист іонно-літієвих накопичувачів, радіоприймачів і електронних пристроїв (спектрометрів **). Також, обладнання потребує постійної наявності тепла для повноцінної роботи, тому марсохід має здатність не тільки генерувати енергію від сонячних батарей, але й зберігати її у внутрішніх акумуляторах.
Крім того, мозок апарату — високоточний комп’ютер, постійно перевіряє і контролює температурний режим усієї системи. Також, він володіє спеціальними функціями пам’яті, які забезпечують стійкість випромінюванням та відключенням.
Зібрану інформацію обробляють вчені, які знаходяться на Землі. Але як же відбувається передача даних?
Виявляється, для зв’язку марсохід використовує дві антени: з високим і низьким коефіцієнтами підсилення. Завдання першої — надіслати інформацію на Землю, а другої — отримати повідомлення та вислати їх на будь-які приймачі, але з меншою швидкістю.
Оскільки найперший ровер «Spirit» не зміг повністю реалізувати плани NASA, було вирішено запустити ще дві однакові машини «Curiosity» і «Opportunity». Це б дало можливість висадитися і колонізувати Червону планету в найближчому майбутньому. Тому протягом цілого ряду років, вони збирали й обробляли інформацію, поки одну з них не засипало пилом. Але «Curiosity» недовго залишилось бути на самоті, тому що тепер до нього прямує «Perseverance», механізм нового класу.
* Ровер — космічний апарат, призначений для пересування по поверхні іншого небесного тіла.
**Спектрометр — оптичний прилад, який вимірює інтенсивність випромінювання, довжину хвилі та її частоту.