1 жовтня 2024 року відбулася відкрита лекція «Походження та роль складної морфології у виробництві композитів» доктора Олександра Кравченка, доцента Факультету машинобудування та аерокосмічної інженерії Університету Старого Домініону (Department of Mechanical and Aerospace Engineering, Old Dominion University).
Під час лекції д-р Олександр Кравченко розповів про роль внутрішньої морфології композитних матеріалів на походження нестабільності їх механічних властивостей. Ґрунтуючись на результатах досліджень було показано, як особливості матеріалу, які спричинені виробництвом, впливають на механічну поведінку матеріалу при автоматизованій викладці волокон (AFP), формуванні пластинчастих композитів з довгими волокнами та 3D-друці композитів.
Представлені матеріали проілюстрували зв’язок між експериментальними спостереження та результати фізичного моделювання для визначення ключових виробничих факторів, які впливають на проектування композитів: на прикладі моделювання технологічного процесу та аналізу прогресивного руйнування, які залежать від природи неоднорідності та варіативності в мікроструктурі.
Під час лекції було детально описано механіку деформації в процесі AFP – від етапу депозиції волокон до консолідації препрегів, з використанням мультифізичної моделі, яка розглядає великі нелінійні деформації та ефекти хіміо-реології в процесі виробництва. Крім того, було обговорено використання нової моделі машинного навчання на основі термічних залишкових напружень для реконструкції мікроструктури, що дозволяє підвищити надійність формованих пластинчастих композитів. Також було представлено новий процес оброблення термопластичних композитів, який заснований на консолідації в ущільненому гарячому порошку. Запропонований процес спрямований на виправлення виробничих дефектів у композитах на основі 3D-друку, що забезпечує отримання деталей аерокосмічного рівня та нових структурних елементів з оптимізованою топологією.
Поєднуючи ці дослідницькі складові, д-р Олександр Кравченко презентував бачення процесу виготовлення композитних матеріалів із можливістю поєднання складних мікроструктур для різних застосувань.
У відкритій лекції взяли участь представники таких організацій: КПІ ім. Ігоря Сікорського, Прогрестех Україна, Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» тощо.
Студенти, аспіранти, науковці та викладачі взяли участь в обговоренні питань виготовлення виробів з композиційних матеріалів; нових технологій адитивного виробництва; новітніх наукових виклики в авіаційній, автомобільній, енергетичній та інших галузях промисловості.
Щиро вдячні д-ру Олександру Кравченку за приділений час, насичену результатами новітніх наукових досліджень лекцію та змістовні відповіді на всі запитання!
Проєкт «Реновація освіти в галузі літакобудування» (uCAREER – «Aircraft Engineering Education Renovation») реалізується за Програмою «Малі гранти публічної дипломатії – ОСВІТА на 2023 рік» за спонсорської підтримки Державного департаменту США та Посольства США в Україні (the U.S. Department of State, the U.S. Embassy in Ukraine).