Семінар «Сучасні дослідження в галузі композиційних матеріалів» було проведено 17.10.2024 р. у рамках Проєкту «Реновація освіти в галузі літакобудування» (uCAREER – «Aircraft Engineering Education Renovation»).
Метою семінару було залучення роботодавців, представників профільних ЗВО, міжнародних партнерів, студентської спільноти до обговорення проблем, викликів та шляхів розвитку вищої освіти в галузі літакобудування, зокрема за напрямом виготовлення виробів з композиційних матеріалів, а також підведення підсумків реалізації Проєкту.
Захід проходив в інноваційному багатофункціональному просторі Smart Shelter CLUST Space Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». У семінарі взяли участь більше 60 учасників, серед яких: представники Посольства США в Україні; представник НАН України – Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича; роботодавці – ТОВ «Прогрестех-Україна», ПрАТ «НВО Червона хвиля», АТ «УкрНДІАТ», ДП «Антонов», ДП «Івченко-Прогрес».
Зі сторони ЗВО України були присутні керівництво, викладачі, аспіранти та студенти Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Державного університету «Київський авіаційний інститут», Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», Донбаської державної машинобудівної академії, Херсонського національного технічного університету, Херсонської державної морської академії, Сумського державного університету.
Зі сторони ЗВО США – представники Університету Аризони та Університету Олд Домініон.
З вітальним словом виступили: Михайло Безуглий, перший проректор КПІ ім. Ігоря Сікорського; Віра Терновська, спеціаліст з академічних питань відділу зв’язків з громадськістю Посольства США в Україні; д-р Олеся Жупанська, професор кафедри аерокосмічної інженерії та машинобудування Університету Аризони та президент Американського товариства композитів, США; Андрій Гуменний, проректор з науково-педагогічної роботи Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут»; Олександра Мартиненко, директор БО «БФ імені Святого Володимира».
Під час зустрічі було заслухано доповіді як представників ЗВО США та України, так і працедавців.
Ігор Гришко, директор НН ММІ КПІ ім. Ігоря Сікорського, розповів про підсумки реалізації Проєкту uCAREER «Реновація освіти в галузі літакобудування» та перші впровадження його результатів в освітній процес університету.
Так, у рамках реалізації завдань проєкту створено навчальні курси з проєктування і виготовлення виробів з композиційних матеріалів, з необхідним методичним та матеріально-технічним забезпеченням. Удосконалено сертифікатну програму «Літакобудування» та розроблено нову сертифікатну програму «Технології машинобудування» для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 131 Прикладна механіка в КПІ ім. Ігоря Сікорського.
Дані сертифікатні програми розроблювалися у співпраці з роботодавцями, відповідають пріоритетам Державної цільової науково-технічної програми розвитку авіаційної промисловості на 2021-2030 роки і реалізуються з елементами дуальної форми здобуття вищої освіти. Для формування своєї подальшої освітньої траєкторії сертифікатні програми «Літакобудування» та «Технології машинобудування» вже обрали 23 студенти.
Крім цього завданнями Проєкту була передбачена участь команди студентів та аспірантів КПІ ім. Ігоря Сікорського у конкурсі 2024 Sustainable Composite Design Competition. Тож під час семінару присутні мали можливість ознайомитися з проєктом «Вітрогенератор», що був поданий на цей конкурс. За результатами участі команда отримала почесну відзнаку, а проєкт «Вітрогенератор» був визнаний інноваційним і здатним зробити вагомий внесок у вирішення проблем, пов’язаних із відновленням після стихійних лих. Учасники команди також отримали подяки від КПІ ім. Ігоря Сікорського.
Важливо відмітити, що даний захід також дозволив ознайомитися з можливостями освітньої та дослідницької співпраці між ЗВО України та США, про що в своїй доповіді розповіла д-р Олеся Жупанська. Це відкриває нові горизонти для підтримки та розвитку вищої інженерної освіти в Україні.
Не менш важливими та цікавими були доповіді науковців та представників роботодавців про нові технології у виготовленні та обробленні композиційних матеріалів, їх використання в цивільній авіації, що викликали жваві обговорення.
У ході подальшої дискусії учасники заходу підкреслили успішність та важливість реалізації Проєкту «Реновація освіти в галузі літакобудування» (uCAREER – «Aircraft Engineering Education Renovation»), можливість подальшої співпраці задля розвитку вищої освіти в галузі літакобудування, зокрема за напрямками проєктування і виготовлення виробів з композиційних матеріалів, у тому числі за рахунок участі у спільних міжнародних освітніх та наукових проєктах. Зокрема, Олександр Кравченко, доцент кафедри машинобудування та аерокосмічної інженерії Університету Старого Домініону, США, висунув ідею створення Української Композиційної Спілки (Ukrainian Composites Network) як майданчика розвитку співпраці між зацікавленими стейкхолдерами, ЗВО та іншими організаціями.
Проєкт «Реновація освіти в галузі літакобудування» (uCAREER – «Aircraft Engineering Education Renovation») реалізується за Програмою «Малі гранти публічної дипломатії – ОСВІТА на 2023 рік» за спонсорської підтримки Державного департаменту США та Посольства США в Україні (the U.S. Department of State, the U.S. Embassy in Ukraine).